مقالات

تشخیص ترموود اصلی از تقلبی، راهنمای خرید ترموود مرغوب و باکیفیت

ترموود نوع چوب فراوری شده با ویژگی‌های منحصر به فرد است که در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنلاند اولین کشور تولید کننده‌ی ترموود در جهان بود، اما با گسترش به کار گیری این متریال زیبا و کاربردی، کشورهای دیگری هم تولیدات خود را به بازار عرضه کردند که در موارد بسیاری کیفیت ترموودهای اروپایی را نداشتند اما به دلیل عدم آشنایی افراد با روش تشخیص چوب ترموود اصل از تقلبی و قیمت پایین‌تر این محصولات، ترموود نامرغوب نیز به سرعت و به وفور در ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته که به علت کیفیت پایین منجر به مشکلات زیادی برای سازندگان شده است.

فروشندگان زیادی در کشورمان ترموود تقلبی و بی‌کیفیت را به جای ترموود اصلی، به مشتری معرفی می‌کنند که گاهاً قیمت آن نیز بسیار بالا بوده و به همین دلیل خریدار تصور می‌کند با پرداخت هزینه‌ی بیشتر جنس بهتر و مرغوب‌تری را تهیه نموده است. در نتیجه اگر قصد خرید چوب ترمو را دارید، راه‌های استاندارد تشخیص ترمووود اصل و با کیفیت از تقلبی، مسئله‌ی بسیار مهمی است و هنگام خرید ترموود لازم است در کنار در نظر گرفتن قیمت، مورد توجه ویژه قرار بگیرد. مجله جی‌پی وود، در این مقاله با بیان راه‌های بسیار ساده و کاربردی برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی به شما این اطمینان را می‌دهد که هرگز ترموود نامرغوب را به جای ترموود باکیفیت و اصل خریداری نکنید. در پایان این مقاله نحوه تشخیص ترمووود واقعی از ترمووود متفرقه در هنگام خرید چوب ترمو، برای شما بسیار آسان خواهد بود.

فرایند تولید ترموود

فرایند تولید ترموود

پیش از بیان روش تشخیص چوب ترموود اصل از تقلبی بهتر است به صورت خلاصه فرایند تولید چوب ترمو را مرور کنیم. ترموود معمولاً از چوب درخت‌های کاج تولید می‌شود که به دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خاص، در کشور فنلاند به وفور رشد می‌کنند. این چوب‌ها پس از طی سه مرحله در یک فرایند اصلاح حرارتی، ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی پیدا می‌کنند که آنها را برای کاربردهای متفاوتی مناسب می‌سازد. به عنوان مثال چوب ترمو در برابر حرارت، ضربه، رطوبت و حتی حشرات مقاومت بسیار بالایی دارند که به همین دلیل می‌توانند در نمای ساختمان و محیط‌های مرطوبی مانند حمام نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

حال که با فرایند اصلی تولید ترموود آشنا شده‌ایم در ادامه پاسخ به سوال چگونه سطح کیفیت چوب ترمو را تشخیص دهیم؟ ساده‌تر خواهد بود.

روش‌های کاربردی در تشخیص ترموود اصل از تقلبی

در هنگام خرید ترموود ضروری است این موضوع در نظر گرفته بشود که تنها با اعتماد به گفته‌های فروشنده ممکن است ترموود نامرغوب را به جای ترموود اصلی و باکیفیت خریداری نماییم که در مدت زمان نسبتاً کوتاه دچار پوسیدگی شده و ظاهر بسیار نامطلوبی پیدا خواهد کرد که هزینه‌ی بسیاری را به ما تحمیل می‌کند. به عبارت دیگر برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی، تنها یک راه وجود دارد و آن هم بالا بردن آگاهی خود در این موضوع می‌باشد. هزینه‌های ابتدایی ممکن است در مواردی بیشتر بشود اما این هزینه در کنار تشخیص صحیح جنس با کیفیت، ضامن مقاومت بالا و درنتیجه دوام ترموود به کار برده شده خواهد بود.

روش‌های کاربردی در تشخیص ترموود اصل از تقلبی

میزان تراکم چوب، مهم‌ترین عامل در هنگام خرید ترموود

تراکم در انواع چوب به معنای استقامت بالا است و این قانون در رابطه با ترموود نیز صدق می‌کند. ترموودهای اصل فنلاند تراکم بسیار بالایی دارند که این موضوع نشان دهنده‌ی کیفیت و طول عمر بالای آنها می‌باشد. در هنگام خرید ترموود اولین و مهم‌ترین نکته توجه به تراکم آن است. ترموودهای مرغوب از مغز چوب درخت ساخته می‌شوند و تراکم بالای آنها به راحتی از روی ظاهرشان قابل تشخیص خواهد بود. بر اساس این قاعده‌ی مهم می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که هر چقدر تراکم ترموود کمتر باشد کیفیت، دوام و طول عمر آن کمتر خواهد بود.

بررسی ضخامت و چگالی چوب ترمو

یکی دیگر از موارد که در هنگام خرید ترموود مرغوب باید مورد توجه قرار بگیرد چگالی و ضخامت ترموود است.

ضخامت ترموود استاندارد: ترموودهای استاندارد در سرتاسر جهان ضخامت 2 سانتی‌متر دارند و در نتیجه هر ترموودی با ضخامت غیر از 2 سانتی‌متر غیراستاندارد و غیرمرغوب خواهد بود.

چگالی ترموود مرغوب: برای محاسبه‌ی چگالی ترموود باید وزن یک قطعه را بر حجم آن تقسیم کنیم. عدد به دست آمده برای ما بسیار با اهمیت خواهد بود. هر چقدر چگالی ترموود بالاتر باشد،مقاومت آن بالاتر خواهد بود که نشان دهنده‌ی کیفیت و مرغوبت بودن ترموود است.

بررسی رنگ ترموود

نوع چوب و مقاومت آن

چگونه می‌توانیم چوب ترمو مرغوب بخریم؟ گفتیم ترموود معمولا از چوب درختان کاج تولید می‌شود و استفاده از هر چوب دیگری در آن، کیفیت ترموود را کاهش می‌دهد. با استفاده از تست کردن مقاومت ترموود در برابر شکاف، شکستگی، فشار و پیچ خوردگی می‌توانیم با اطمینان ترموود مرغوب خریداری نماییم.

بررسی رنگ ترموود

رنگ ترموود یکی از ویژگی‌های ظاهری است که به راحتی می‌توانیم بر اساس آن درباره‌ی کیفیت ترموود قضاوت کنیم. رنگ قهوه‌ای تیره نشان دهنده‌ی کیفیت بالای ترموود است و قهوه‌ای کم رنگ یا رنگ‎‌های نزدیک به عسلی گویای کیفیت پایین ترموود هستند.

گره‌ها و رگه‌های چوب ترمو

گره‌های موجود پروانه‌ای و منظم بر روی ترموود، تضمین کننده‌ی مرغوب بودن واستحکام بالای ترموود است. دلیل این موضوع این است که درختان کاجی که برای تهیه‌ی ترموود با کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرند در بافت خود داراری گره‌های منظم و پروانه‌ای هستند.

اگر ترموود از مغز چوب تهیه شده باشد، کیفیت بالاتری خواهد داشت و نشانه‌ی استفاده از مغز چوب، رگه‌های نزدیک به هم می‌باشد. هر چقدر به جای استفاده از مغز چوب، از سطح چوب در فرایند تولید ترموود استفاده شده باشد، فاصله‌ی رگه‌ها بیشتر و در نتیجه دوام و استقامت ترموود کمتر خواهد بود.

گواهی کنترل کیفیت بین‌المللی ترموود

ترک‌های روی بدنه‌ی ترموود

یکی دیگر از نشانه‌های ترموود مرغوب که از روی ظاهر آن نیز قابل تشخیص است، ترک‌های روی بدنه هستند. هرچقدر این ترک‌ها عمیق‌تر و بیشتر باشند کیفیت چوب ترمو پایین‌تر است و به همین نسبت دوام کمتری نیز دارد.

گواهی کنترل کیفیت بین‌المللی ترموود

ترموود محصولی است که تحت یک فرایند خاص تولید می‌شود و این فرایند به روش‌های مختلف مورد تایید سازمان‌های جهانی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال گواهینامه‌هایی که دو سازمان حفاظت از محیط زیست فنلاند و سازمان حفاظت از جنگل‌های جهان، به ترموودهای با برندهای متفاوت ارائه می‌کنند، نشان دهنده‌ی استاندارد بودن این محصولات است. از طرف دیگر تاییدیه یا گواهینامه‌ی اتاق بازرگانی در داخل کشور نیز یکی از مدارک معتبری است که به شما در خرید محصول با کیفیت اطمینان می‌دهد.

گارانتی ترمووود

تولید کنندگان معتبر ترموود مانند تولید کنندگان دیگر محصولات ساختمانی برای تضمین کیفیت تولیدات خود، آنها را برای مدت زمان مشخص گارانتی می‌کنند. در هنگام خرید ترموود می‌توانید از فروشنده تقاضای گارانتی نمایید. محصولات دارای گارانتی تا حدود زیادی می‌توانند خیال خریدار را در هنگام خرید آسوده نمایند.

لکه‌های تیره و ترک خوردگی

به عنوان نکته‌ی مهم و پایانی، وجود هر گونه ترک خوردگی و لکه‌های تیره رنگ بر روی ترموود نشان دهنده‌ی کیفیت پایین و نامرغوب بودن محصول می‌باشد.

لکه‌های تیره و ترک خوردگی

علت تفاوت قیمت چوب ترموود اصل و تقلبی

قیمت چوب ترموود با توجه به نوسانات قیمت ارز، شکل ظاهری و ابعاد آن متفاوت است اما قیمت ترموود اصلی و تقلبی نیز به دلیل پرامترهای مهمی مانند استحکام، دوام و طول عمر مفید نیز یکسان نمی‌باشد. ترموودهای تقلبی موجود در بازار از متریال بی‌کیفیت‌تری تولید می‌شوند، دوام و زیبایی ترموودهای با کیفیت و اصلی را ندارد و به همان میزان قیمت پایین‌تری دارند. البته فراموش نکنیم که قیمت بالای محصول تضمین کننده‌ی اصل بودن آن نیست، اما قیمت غیر منطقی و پایین صد در صد نشان دهنده‌ی اصل نبودن ترموود است و این موضوع با گذشت زمان در ترک خوردگی، پوسته کردن و تغییرات جدی ظاهری خودش را نشان خواهد داد که این مسئله ممکن است برای سازنده یا طراح دکوراسیون هزینه‌های زیادی را نیز به همراه داشته باشد.

علت تفاوت قیمت چوب ترموود اصل و تقلبی

سخن پایانی

گروه کارشناسان جی پی وود در این مقاله با توضیح مفصل راه‌های تشخیص ترموود اصل از تقلبی، شما را با راهکارهای ساده اما ضروری در خرید یک محصول باکیفیت آشنا می‌سازد. موارد متفاوت از پارامترهای ظاهری مانند رنگ، ترک‌ها و گره‌ها در کنار پارامترهای غیر ظاهری مانند جنس، چگالی و تراکم ترموود مرغوب و نامرغوب، در چارچوب یک راهنمای خرید چوب ترمو در اختیار شما قرار گرفته است که امیدواریم برای شما مفید واقع بشود. در کنار موارد گفته شده خرید از نمایندگی‌های معتبر و فروشگاه‌های باسابقه یکی از بهترین راه‌ها برای انجام خرید مطمئن هستند که محصول اصل را با قیمت منطقی در اختیار خریدار قرار می‌دهند. جی‌پی وود یکی از معتبرترین تولیدکنندگان چوب‌های عملیات حرارتی در ایران با فروش انواع ترموود با کارایی‌های متنوع در خدمت فعالان صنعت ساختمان سازی و طراحان دکوراسیون داخلی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *