مقالات

آشنایی کامل با مراحل تولید ترمووود

آشنایی کامل با مراحل تولید ترمووود

امروزه معماری داخلی ساختمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. کارشناسان تلاش می‌کنند فضا را متناسب با کاربرد و طبق استاندارهای جهانی دیزاین کنند. در چند سال اخیر متریال چوب یکی از آیتم‌های محبوب در دکوراسیون و معماری داخلی محسوب می‌شود که کاربردهای گوناگونی دارد. روش‌های مختلفی برای تغییر و بهبود ویژگی‌های چوب خام به وجود آمده است. در این میان ترمووود به دلیل ویژگی‌های مثبتی که دارد، به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسب آگاهی نسبت به مراحل تولید ترمووود، دستگاه‌های مورد استفاده و فرآیند تولید این چوب می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید چوب ترموود باشد.

ترمووود چیست؟

ترمووود (Thermowood) نوعی چوب اصلاح شده است که با استفاده از روش‌های خاص و پیشرفته‌ای به نام ترمووودینگ، تحت دما و فشار بالا ساخته می‌شود. این چوب مهندسی شده جهت مقابله با عوامل مخرب محیطی، اولین بار در سال 1990 میلادی و توسط شرکت فنلاندی Stora Enso تاسیس شد. شرایط خاص تولید ترمووود سبب می‌شود که ساختار داخلی چوب تغییر و به تبع آن ویژگی‌های فیزیکی چوب تغییر کند. ترمووود به دلیل استحکام و زیبایی، محبوبیت زیادی دارد و در انواع پروژه‌های ساخت و ساز، دکوراسیون داخلی یا خارجی و حتی ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی کامل با مراحل تولید ترمووود

ویژگی‌های چوب ترمووود

شرکت های تولید کننده ترمووود در تلاش هستند تا با بکارگیری دستگاه‌های مدرن، ویژگی‌های مثبتی را در این مدل به وجود بیاورند. محبوبیت و افزایش فروش ترمووود کارخانه ای به دلیل وجود این ویژگی‌ها است. به طور کلی می‌توان ویژگی‌های چوبی ترمووود را در موارد زیر مشاهده کرد:

  • استقامت بالا در برابر فرسایش: ترمووود مقاومت بسیار زیادی در برابر فرسایش و خوردگی دارد؛ به همین دلیل می‌توان در فضای بیرونی ساختمان نیز از آن استفاده کرد.
  • مقاومت در برابر رطوبت و تغییر دما: شرایط خاص تولید ترمووود سبب شده است که این چوب در برابر رطوبت و تغییر دما، مقاومت زیادی داشته باشد و به راحتی دچار انقباض و انبساط نشود. به این ترتیب می‌توان برعکس چوب معمولی از این متریال در محیط‌های مرطوب نیز استفاده کرد.
  • مقاومت در برابر اشعه فرابنفش: مقاومت این چوب در برابر اشعه فرابنفش سبب می‌شود که در محیط‌های خارجی، رنگ و بافت چوب مدت زمان بیشتری حفظ شود.
  • چگالی پایین ترمووود: با طی کردن مراحل تولید ترمووود، تحت تاثیر تغییرات فیزیکی و شیمیایی، چگالی این چوب نسبت به چوب طبیعی کاهش پیدا می‌کند.
  • سازگاری با محیط زیست: ترمووود تحت فرآیند طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید می‌شود؛ به همین دلیل با محیط زیست سازگار است.
ویژگی‌های چوب ترمووود

مراحل تولید ترمووود

تولید این نوع چوب در کارخانه‌ها زیر نظر کارشناسان و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص رخ می‌دهد. این مراحل باید به ترتیب درست و در زمان مشخصی طی شوند تا در نهایت ترمووود به دست آمده، ویژگی‌های مناسبی داشته باشد. در ادامه مراحل تولید این چوب محبوب را در کارخانه تولید ترمووود بررسی خواهیم کرد.

انتخاب چوب مناسب برای ترمووود

اولین مرحله تولید، انتخاب چوب مناسب برای ورود به خط تولید است که تاثیر زیادی بر روی نتیجه نهایی دارد. متخصصین باید با بررسی ویژگی‌های متریال اولیه، کیفیت آن را تایید کنند. معمولا در شرکت‌های تولید کننده ترمووود از چوب‌های نرمی مثل کاج، صنوبر، سرور و مواردی دیگر استفاده می‌شود. این نوع چوب‌ها دارای ساختار متخلخل و حاوی سلول‌های رویشی هستند که روند ترمووودینگ را به خوبی تحمل می‌کنند.

خرد کردن چوب‌ها برای تولید ترمووود

پس از انتخاب چوب مناسب در شرکت تولید ترمووود، باید با استفاده از دستگاه مولدر آن‌ها را در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی برش داد. این مرحله باعث افزایش کارایی فرآیند ترمووودینگ در شرکت های ترمووود می‌شود. خرد کردن چوب توسط مته‌هایی صورت می‌گیرد که معمولا به شکل سطری در دستگاه مولدر قرار گرفته‌اند. هرچه در این مرحله برش چوب‌ها در اندازه و اشکال یکسان و منظم‌تری انجام شود، کیفیت محصول نهایی بهتر خواهد بود. در این مرحله و با استفاده از دستگاه مولدر می‌توان انواع تیرچه‌ها، تخته‌ها، پارکت‌ها و سایر محصولات چوبی را تهیه کرد.

خشک کردن چوب در ساخت ترمووود

پس از خرد کردن چوب‌ها در کارخانه ترموود، باید به منظور کاهش رطوبت و خشک کردن چوب آن را در معرض گرما قرار داد. این مرحله طولانی‌ترین مرحله تولید ترموود است که ممکن است بین چند ساعت تا چند روز طول بکشد. مدت زمان دقیق مرحله خشک کردن چوب در دمای بالا به رطوبت اولیه و ضخامت چوب بستگی دارد. در این مرحله دمای کوره بین 100 تا 130 درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌شود و محصول نهایی چوبی به رنگ قهوه‌ای روشن خواهد بود. این عمل باعث می‌شود که رطوبت و صمغ از بافت چوب خارج شوند و میزان آن‌ها در ساختار چوب تقریبا به صفر برسد.

مرحله ترمووودینگ

مرحله ترمووودینگ مهم‌ترین مرحله در تولید ترمووود است که با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته رخ می‌دهد. در این مرحله با استفاده از بخار آب دمای چوب در محدوده 180 تا 210 درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرد؛ در نتیجه این فرآیند، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی دستخوش تغییرات می‌شوند. بخار آب به عنوان محافظ عمل می‌کند و مانع سوختگی چوب می‌شود. به کمک این روش قارچ‌ها، حشرات و موجودات میکروسکوپی موجود در چوب از بین خواهند رفت. بسته به نوع چوب مصرف شده، این مرحله ممکن است بین 5 تا 15 ساعت طول بکشد.

 رطوبت‌دهی مجدد به ترمووود

پس از اتمام مرحله حرارت‌دهی ترمووودها وارد مرحله مهم دیگری می‌شوند تا دمای آن‌ها کاهش پیدا کند. این مرحله با هدف جلوگیری از ترکیدگی و آسیب دیدن چوب بعد از ترمووودینگ صورت می‌گیرد. مرحله رطوبت‌دهی و خنک شدن چوب باید با کنترل دقیق دما و به کمک دستگاه‌های خنک‌کننده پیشرفته صورت بگیرد. رطوبت نهایی چوب پس از طی کردن این مرحله بین 5 تا 7 درصد تخمین زده می‌شود.

معرفی دستگاه‌های مورد استفاده در تولید ترمووود

معرفی دستگاه‌های مورد استفاده در تولید ترمووود

در توضیحات مراحل ساخت ترمووود به دستگاه‌های مورد استفاده در این فرآیند اشاره جزئی کردیم. با این حال بهتر است برای آشنایی بیشتر با این دستگاه‌ها و کاربرد آن‌ها، هر یک را به شکل جداگانه بررسی کنیم. در ادامه برخی از مهم‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده در خط تولیدی چوب ترمووود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دستگاه مولدر در تولید ترمووود

دستگاه مولدر یا چهارتراش برای برش دادن قطعه‌های چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. تکنولوژی پیشرفته این دستگاه به کارشناسان این امکان را می‌دهد که ابعاد مورد نظر خود را تعیین کرده و قطعه‌های چوبی یکسانی دریافت و کیفیت بهتری را ایجاد کنند.

کوره گرمایشی در ساخت ترمووود

کوره گرمایشی برای بالا بردن دمای چوب‌ها و حذف رطوبت آن‌ها استفاده می‌شود. حرارت تولید شده در این کوره‌ها معمولا با استفاده از گاز یا الکتریسیته تامین می‌شود.

محفظه بخار آب و ترمووودینگ

محفظه بخار آب که مهم‌ترین دستگاه در ترمووودینگ محسوب می‌شود، از تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای بهره می‌گیرد. این دستگاه با ایجاد بخار آب بسیار گرم، شرایط را برای اصلاح چوب فراهم می‌کند.

تجهیزات مربوط به کنترل دما

با توجه به این که کنترل دمای چوب بسیار حیاتی است، این تجهیزات نقش بسیار مهمی در فرآیند تولید ترمووود دارند. دستگاه‌های خنک کننده و دماسنج‌های پیشرفته کمک می‌کنند که کارشناسان بتوانند دمای چوب را به خوبی کنترل کنند.

تجهیزات انتقال ترمووود

یکی از کلیدی‌ترین تجهیزات در کارخانه چوب ترمووود، دستگاه‌های انتقال چوب هستند که شامل نقاله‌ها، برس‌ها و سایر دستگاه‌های انتقال‌دهنده چوب می‌شوند. این تجهیزات چوب را به مرحله مشخص حمل کرده و در صورت نیاز آن را ثابت نگه می‌دارند.

خرید ترمووود

خرید ترمووود

با توجه به این که کوچک‌ترین اشتباهی در روند تولید ترمووود می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در ساختار نهایی این چوب شود، انتخاب شرکت فروش ترمووود معتبر بسیار مهم است. گروه تولیدی جی پی وود یکی از برترین شرکت‌های تولید ترمووود در ایران است که کیفیت محصولات خود را تضمین می‌کند. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره برای خرید ترمووود نام و شماره تماس خود را در سایت ثبت کنید. به این ترتیب مشاورین تیم جی پی وود با شما تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را ارائه خواهند داد.

هزینه استفاده از ترمووود

حال که با ترمووود، ویژگی‌ها و مراحل ساخت آن آشنا شده‌ایم، باید به سراغ بررسی هزینه‌ این چوب محبوب برویم. قیمت ترمووود تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل نوع متریال، محل کارخانه تولید ترموود، میزان مورد نیاز، بازار مقصد و موارد دیگر است. با توجه به بکارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته در ساخت ترمووود و ویژگی‌های برتر آن نسبت به چوب معمولی، این محصول از قیمت بالاتری برخوردار است. با این حال به دلیل مقاومت بالای این چوب در برابر عوامل محیطی، با انتخاب و خرید آن می‌توان از هزینه‌های جانبی تعمیر و تعویض تا حد زیادی جلوگیری کرد. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت دقیق ترمووود، با مشاوران تیم جی پی وود در تماس باشید.

انتخاب چوب مناسب

کلام آخر

انتخاب چوب مناسب برای طراحی دکوراسیون یا ساخت و ساز، باید با دقت بالایی صورت بگیرد. ترمووود نوعی چوب اصلاح شده است که طی فرآیندهای پیچیده و توسط دستگاه‌های بسیار پیشرفته تولید می‌شود. انتخاب ترمووود برای پروژه‌های مختلف کاری هوشمندانه است؛ چرا که این چوب مقاومت بسیاری بالایی در برابر عوامل محیطی از خود نشان می‌دهد. در این مطلب ترمووود را معرفی کردیم و ویژگی‌های مهم آن را مورد بررسی قرار دادیم؛ سپس به شکل تخصصی به بررسی مراحل تولید ترمووود پرداختیم. شما می‌توانید جهت خرید ترمووود باکیفیت و بررسی شرایط خرید آن، با گروه تولیدی جی پی وود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *